Strona główna//Aktualności/Europejski Dzień Języków Obcych

1 Października 2021
W tym roku 26 września świętowaliśmy 20lecie Europejskiego Dnia Języków Obcych.
Z tej okazji, w piątek 24 września, uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawczynią p. Magdą Urbanowicz przygotowali krótką audycję dla uczniów oraz nauczycieli SP Krostoszowice. Dzięki temu przypomnieliśmy sobie czym jest oraz dlaczego obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ) w Europie oraz w naszej szkole.
Oprócz istotnych informacji na temat tego święta, klasa 4 przedstawiła także ciekawostki:
Jedną z nich jest fakt, że w Europie istnieje od 200 do 300 rdzennych języków, prawdopodobnie od 220 do 230.
Ponadto, szacuje się, że na świecie używanych jest około 6000 języków.
Co więcej, najczęściej używanym językiem na świecie jest angielski. Szacuje się, że posługuje się nim około 1.8 mld osób. Drugi najczęściej używany język to chiński, którego używa 1.35 mld osób (głównie rodzimi użytkownicy). W języku hindi mówi 650 mln osób, a po hiszpańsku 495 mln.
Na lekcjach języka angielskiego klasy 4-6 miały okazję wziąć udział w klasowych wyzwaniach #languagechallenge, które powstały z inicjatywy Rady Europy we współpracy z Komisją Europejską
Klasa 4 wybrała i zaśpiewała refren piosenki w innym języku niż Polski.
Klasa 5 podjęła aż 3 wyzwania. Udało im się policzyć od 1 do 10 w trzech językach w ciągu jednej minuty. Zapisać swoje trzy ulubione słowa w trzech językach obcych. Oraz wyszukać i nauczyć się dziesięciu nowych słów w języku obcym. Dodatkowo klasa 5 zmierzyła się z językowymi łamańcami. Okazało się, że ojczysty język tez może być nam nieco „obcy”.
Klasa 6 również dotrzymywała kroku, podejmując trzy wyzwania. Ich zadaniem było: napisać jedno słowo w trzech językach, które używają różnych alfabetów (takich jak alfabet grecki, cyrylica i łacina); zapisać swój ulubiony kolor / sport / hobby / zwierzę w trzech różnych językach oraz przedstawić siebie w filmie wideo, używając języka obcego.
Efektem ostatniego wyzwania jest filmik, który załączamy aby pochwalić się naszymi zdolnymi uczniami i uczennicami!
Podsumowując naszą aktywność klasa 4 na lekcji wychowawczej przygotowała gazetkę, którą możecie podziwiać w Sali 8!
Czekamy z niecierpliwością na kolejną odsłonę Dnia Języków Obcych w naszej szkole już w przyszłym roku!
Dzień Języków Obcych Dzień Języków Obcych